Za tvorbu mlieka je zodpovedný (okrem iného) hormón prolaktín, ktorý je až do pôrodu blokovaný placentárnymi hormónmi. Po pôrode je pôsobenie týchto hormónov eliminované a my začíname pociťovať naliatie prsníkov.
INICIÁLNE NALIATIE PRSNÍKOV
V úvode dojčenia, cca 3.-5. deň po pôrode sa takmer všetky z nás stretnú s iniciálnym naliatím prsníkov. To je to, čo ľudovo voláme “konečne mám mlieko”- neznamená to ale, že dovtedy mlieko nemáme! Materské mlieko sa tvorí už od 16 tt. a bábätko treba normálne dojčiť podľa jeho potrieb.
Aké sú príznaky?
– opuch- pocit napätia- pocity tepla a výrazné cievne prekrvenie- začervenanie prsníkov- MM ťažšie odteká z prsníkov- opuchnutý dvorec prsníka- mierne zvýšená telesná teplota (do 38,4)
Ako to riešiť?
Dôležité je opakované a časté dojčenie v prvých dňoch po pôrode – dojčíme na požiadanie – kľudne aj každú hodinu a pri každom dojčení striedame prsníky. Bábätku nedávame piť vodu ani čaj a nepoužívame cumlík.
Pred dojčením:- aplikácia tepla – pomáha k uvoľneniu MM- kvetinková masáž dvorca- manuálne odstriekanie prvých kvapiek MM- dbáme na správne prisatie
Po dojčení:- studený obklad (2-3 x denne na cca. 20 minút)- alternatívne obklady (tvaroh, kapustové listy)
ZABLOKOVANÉ MLIEKOVODY
K zablokovaniu mliekovodu dochádza spravidla pri neefektívnom vyprázdňovaní prsníka, keď bábätko nie je správe prisaté, neefektívne pije alebo keď sú medzi jednotlivými dojčeniami príliš veľké prestávky.
Aké sú príznaky?
– malý biely pľuzgierik na bradavke (tzv. milk blister)- hrča na prsníku- pokožka na prsníku okolo tejto hrče môže, ale nemusí byť začervenaná
Ako to riešiť?
– upraviť prisatie (ak si neviete rady sama, pomôže vám laktačná konzultantka)- pred dojčením nahriať postihnuté miesto a po dojčení ho schladiť- popri dojčení masírovať vzniknutú hrčku- ak vidíte aj milk blister, môžete ho JEMNE, STERILNOU IHLOU prepichnúť podobrať a obsah vytlačiť alebo dať vypiť bábätku – pocítite okamžitú úľavu- odporúča sa užívať Lecitín (1200mg 3x denne), kľudne aj preventívne a dlhodobo, ak mávate problémy opakovane
Zablokované mliekovody môžu viesť až k zápalu prsníka, preto je dôležitý proaktívny prístup a uvoľnenie mliekovodov čím skôr.
MASTITÍDA
No a tu už ide do tuhého. Mastitída je zápalové ochorenie prsníka, ktoré väčšinou postihuje ženy v prvých šiestich týždňoch po pôrode, ale nie je výjnimkou ani neskôr. Príčiny vzniku mastitídy sú rôzne: časovanie dojčenia a predlžovanie času medzi jednotlivými dojčeniami, nesprávne prisatie, prirastená uzdička pod jazykom bábätka, nadprodukcia materského mlieka, tlak na prsník- napr. z tesnej podprsenky alebo spánku na bruchu, poranené bradavky (a z dôvodu bolestivosti potom odďaľovanie dojčenia). Ideálne by žena- matka mala byť informovaná o týchto skutočnostiach ešte pred začatím dojčenia a mala by sa snažiť komplikáciám predchádzať.
Aké sú príznaky?
– boľavá hrča na prsníku a opuch- lokálne ohraničené začervenanie prsníka- horúčka (nad 38,5) a zimnica- zväčšené a bolestivé uzliny v podpazuší- pocity ako pri chrípke
Ako to riešiť?
– časté a efektívne vyprázdňovanie prsníka – ak nevytiahne bábätko, pomôžeme si ešte odsávačkou- ak je to možné, bábätko prikladáme tak, aby jeho brada smerovala k bolestivej hrčke, čím ju masíruje- pred dojčením bolestivé miesto nahriať, po dojčení schladiť- masáž bolestivého miesta na prsníku- pokoj a oddych, dostatok tekutín- analgetiká- ideálne Ibuprofen, pretože má protizápalovú zložku (za bezpečnú dávku popri dojčení sa považuje 1,6 g Ibuprofenu denne, napr. v prípade Ibalginu 400 ide o 4 tablety denne)
Ak toto nezaberie do 24 hodín – bezodkladne navštívte vášho gynekológa alebo urgentný príjem, kde naordinujú antibiotickú liečbu. Mastitída nie je sranda a neliečená môže skončiť abscesom.
Tiež je dôležité podotknúť, že zápal prsníka nie je kontraindikáciou k dojčeniu a neexistuje žiadny dôkaz, že dojčenie zo zapáleného prsníka by mohlo byť pre dieťa nebezpečné. Dieťa sa niekedy z takéhoto prsníka odmieta dojčiť z dôvodu prechodného poklesu tvorby alebo zmeny chuti materského mlieka (mlieko môže byť slanšie) v postihnutom prsníku. V takom prípade treba mlieko odstriekať ručne alebo odsať odsávačkou.
KVASINKA
Mykotická infekcia bradavky vzniká pri premnožení baktérie Candida albicans v našom organizme.
Aké sú príznaky?
– bradavka môže byť šupinatá, alebo začervenaná a lesklá, ale tiež na nej nemusí byť nič vidno
– svrbenie bradaviek
– bodavá/ rezavá bolesť počas celého dojčenia prechádza celým prsníkom- od podpazušia až po bradavku
Ako to riešiť?
– kontaktujte svojho gynekológa – predpíše vám antimykotickú masť, vo vážnejších prípadoch tablety perorálne a rozhodne o ďalšom postupe
– od používania obľúbenej genciánovej violete na tento problém sa už upúšťa (ak sa rozhodnete ju použiť, robte tak max 7 dní), z dôvodu nebezpečenstva nekrózy tkaniva pri dlhodobom používaní
– zbavte sa jednorázovych prsných vložiek, ktoré držia na prsníku vlhkosť, ktorá je živnou pôdou pre kvasinky
– bradavky potierajte MM a vetrajte
– obmedzte konzumáciu cukru
Potrebné je vyšetriť a preliečit aj bábätko, pretože vo väčšine prípadov prechádza kvasinka z pusinky na prsník a tak dookola. O vhodnej liečbe sa poraďte sa so svojim pediatrom.
VAZOSPAZMUS
Vazospazmus (Raynaudov syndróm) vzniká, keď sa cievy v bradavke stiahnu. Príčiny vzniku sú rôzne: nesprávne prisatie, poranenie bradaviek, vystavenie prsníkov nízkej teplote, veľká emočná záťaž, migrény, fajčenie alebo ich kombinácia.
Aké sú príznaky?
– bolesť bradaviek najmä po dojčení a medzi dojčeniami
– bolesť sa prejavuje ako tupá, pulzujúca
– výrazná bolesť pri chlade (napr. keď vyjdete z teplej vane)
– zmena farby bradavky na bielu (ale niekedy aj fialová alebo modrá)- príznak sťahovania ciev
– zmena tvaru bradavky po dojčení
Ako to riešiť?
– dbajte na správne prisatie
– udržiavajte prsia v teple, aj počas dojčenia, dojčite v teplej miestnosti
– na prsia si dávajte suché teplé obklady, pocítite okamžitú úľavu
– obmedzte fajčenie a príjem kofeínu
– môžete si pomôcť aj cvičením-aeróbnou aktivitou, čo podporí krvný obeh
– doplňte magnézium (1000 mg/deň), kalcium (2000 mg/deň) a vitamín B6 (100 mg 2x denne)
Vazospazmus sa niekedy nesprávne vyhodnocuje ako kvasinková infekcia. Ak si nie ste istá, o čo ide, navštívte svojho lekára, ktorý vám na vazospazmus môže predpísať liek
PORANENÉ BRADAVKY
Poranené bradavky potrápia v úvode dojčenia nejednu z nás. Začervenanie, odreniny, v najhoršom prípade až ragády sú nepríjemným problémom, ktorému by bolo ideálne úplne predísť.
Prečo vznikajú poranenia bradaviek?
– bábätko sa neprisáva správne, v ústočkách má len bradavku namiesto celého dvorca
– bábätko môže mať skrátenú uzdičku pod jazykom alebo pod hornou perou, a preto sa nedokáže správne prisať a sať
– poranenie si môžeme spôsobiť aj nesprávne zvolenou odsávačkou, takže pozor na veľkosť nadstavca, ktorý si prikladáme k prsníku
Ako to riešiť?
– upravte prisatie (ústočká doširoka otvorené, bábätko je prisaté na dvorec, kútiky úst nevidíme, vrchná pera je vyhrnutá, brada smeruje k prsníku a nos je voľný)
– ak má bábätko krátke uzdičky (skontroluje LP alebo pediater, ORL, MDDr.), zvážte ich prestrihnutie- ide o jednoduchý zákrok, ktorý robí ORL alebo MDDr.
– na bradavkách nechajte zaschnúť materské mlieko a prsia veľa vetrajte
– ak si musíte obliecť podprsenku, chráňte bradavku pred mechanickým dráždením chráničom bradaviek
– na trhu je množstvo mastičiek a obkladov na bradavky, ak však už máte na bradavke ranku, vyhnite sa tým s obsahom lanolínu, pretože pod ním sa v rane ľahko môže rozšíriť kvasinka
– ak potrebujete použiť niečo účinnejšie, môžete siahnuť po mastičke so sodnou soľou kyseliny hyalurónovej
– na odreniny a ragády sa mi najlepšie osvedčili strieborné košíčky od @silvernurse_europe, ktoré dokážu zahojiť aj hlboké ragády v priebehu pár dní. Aktuálne si ich môžete zakúpiť na ich oficiálnej stránke silvernurseeu.com s 10 % zľavou po zadaní kódu BARBARA10
Pri poranení bradaviek môžu ľahko vzniknúť aj infekcie (bakteriálne, mykotické alebo vírusové), takže ak sa váš stav zhoršuje aj napriek tomu, že bradavky ošetrujete, navštívte svojho gynekológa.